logo

Bizi Sosyal Medyadan takip edin

Bizleri takip edebileceğiniz aktif sosyal medya hesaplarımız üzerinden tüm faaliyet ve  hizmetlerimizden anında haberdar olabilir, her türlü soru ve görüşünüzü bizlere iletebilirsiniz.

+90 (212) 531 22 23 info@medyakeyf.com
Image11

Sosyal Medya Reklamları

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium
doloremque laudantium, totam rem aperiam.

Facebook Reklamları

Facebook reklamları, işletmelerin ürün ya da hizmetlerini sosyal medya kullanıcılarına tanıtmak için tercih edebileceği en etkin araçlardan biridir. Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde en fazla üye sayısına sahip olan ve birçok yaştan, sosyal sınıftan, ilgi alanından insanları buluşturan Facebook, reklam verenlerin en sık tercih ettiği sosyal mecralardan biri olarak öne çıkar. Facebook’da bu kadar geniş bir kullanıcı kitlesinin olması, Facebook reklamcılığı konusunda başarılı bir sonuç elde etmek için belli kriterlere özen ve hassasiyet gerektirir. Reklamlarınızı ülkeye, şehre, cinsiyete, yaşa, anahtar sözcüğü, medeni durumuna, eğitim durumuna, iş ünvanına göre hedefleyerek istediğiniz kitleye kolayca ulaşabilirsiniz. Bu yolla bütçenizi de ürününüzle en çok ilgilenen kitle için değerlendirmiş olursunuz.

Facebook Reklam Modelleri

En büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, çeşitli reklam modelleri ile işletmelere geniş alternatifli bir reklam deneyimi sağlar. Görsel reklam ve videolu reklam modelleri başta olmak üzere hikaye reklamları, döngü reklamlar, Messenger reklamları, koleksiyon reklamları, kanvas reklamları, oynanabilir reklamlar ve slide gösterili reklamlar ile reklamverenleri ve kullanıcıları buluşturan Facebook üzerinde doğru reklam stratejisi ile geniş kitlelere ulaşmak mümkündür. Bu reklam modelleri; gönderi etkileşimi, sayfa beğeni sayısı ve etkinlik yanıt oranında büyük gelişme sağlamanıza yardımcı olur.

Video

Video özelliği ile ürününüzün özelliklerini tam olarak sergileyebilir, insanların dikkatini kolayca çekebilirsiniz.

Görsel

İnsanları yönlendirmek istediğiniz internet siteleri ve uygulamalar için yüksek kaliteli görseller kullanılabilir.

Koleksiyon

İnsanları alışveriş yapmaya teşvik etmek için kataloğunuzdaki ürünleri kişiye göre özelleştirilmiş şekilde sergileyebilirsiniz.

Döngü

Her biri kendi bağlantısına sahip on adede kadar veriyi tek reklam içinde yayınlamanız mümkün.

Slayt gösterisi

Video reklamları olarak yayınlayacağınız hikayenizi Reklam Yöneticisi’nde slayt gösterileri olarak oluşturabilirsiniz. Hikayeniz bu şekilde hareket, ses ve metin bileşenleri ile daha da etkileyici hale gelir.

Hızlı Deneyim

Eski ismi Kanvas olan bu yolla reklamlarınız tam ekran ve mobil için optimize edilmiş olarak yayınlanmaktadır.

Potansiyel Müşteriler Bulma Reklamları

Ürün ya da hizmetinizle ilgilenen insanların bilgilerini hızlıca toplayacağınız kanallardan biri de Facebook ve Instagram’daki potansiyel müşteri reklamlarıdır. Bu reklamlar görsel, video veya döngü kullanılarak sunulur ve bireyler etkileşime geçtiğinde bunları potansiyel müşteri formu takip eder.

Teklifler

Facebook’ta paylaşabileceğiniz indirimler teklifler başlığında toplanır. Teklif reklamı görsel, video veya döngü olarak tasarlanabilir.

Gönderi Etkileşimi

Sayfa gönderilerinizi daha fazla beğenme, yorum, paylaşım ve fotoğraf görüntülemesi elde etmek üzere ön plana çıkarabilirsiniz.

Etkinlik Yanıtları

Etkinliğinizin bilinirlik kapasitesini artırmak ve ürününüz hakkında daha fazla yanıt almak için etkinlik yanıtı reklamlarını kullanabilir, reklamlarınızı görsel veya video olarak tasarlayabilirsiniz.

Facebook Reklamları Nasıl Ölçümlenir?

Dijital pazarlamada reklamın performansını değerlendiren çeşitli ölçütler vardır. Facebook reklamları için bu ölçütler; gönderinin eriştiği kullanıcı sayısı, gönderinin aldığı etkileşim oranı (beğeni, yorum ve paylaşım sayıları), tıklanma oranı, reklam çalışması yapılan web sitesine yönlendirme trafiği, geri dönüşüm başına reklam maliyeti ve yatırım geliri gibi ölçütlerdir. Bunlar manuel olarak tek tek incelenebileceği gibi bütün bunları analiz ederek size toplu bir şekilde raporlar aktaran ölçümleme araçlarının yardımını almanız da işinizi kolaylaştırabilir.

İnstagram Reklamları

Instagram, oluşturduğunuz görsel organik içeriklerle markanızı geliştirmenizi sağlamanın yanı sıra, gönderilerinizi gören kullanıcı sayısını artıran reklamlar yayınlamanıza da olanak tanıyan bir reklam platformudur. Ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını Facebook reklamları ile ilgili benzer özelliklere sahip olan Instagram üzerinden yaparak, bilinirliğinizi artırabilir, web sitelerinizin trafiğini yukarıya taşıyabilir, satış konusunda önemli geri dönüşler alabilirsiniz.

Hikaye Reklamları

Akış içeriğinizi Instagram Stories’de tamamlayabilirsiniz. Bu sayede hikayeleri kullanan 400 milyondan fazla hesapla etkileşim kurabilirsiniz.

Fotoğraf Reklamları

Sade, basit ve göz alıcı bir tuval üzerinde anlatabileceğiniz hikayenizde kare veya yatay formatta fotoğraflar kullanabilirsiniz.

Video Reklamları

Ses ve hareketin gücünü bir araya getirerek fotoğraf reklamlarının sürükleyici görsel kalitesinden faydalanabilirsiniz. 60 saniyeye kadar olan videoları yatay veya kare formatta da yayınlayabilirsiniz.

Dönen Reklamlar

Kampanyalarınıza derinlik katmak için parmak kaydırma yoluyla tek reklamda daha fazla fotoğraf veya video görebilmeyi sağlayan yeni bir katman ekleyebilirsiniz.

Koleksiyon Reklamları

Hedef kitlenizin ürünleri keşfetmesini, incelemesini ve satın almasını, koleksiyon formatını kullanarak sağlayabilirsiniz. Video, görseller veya her ikisini de kullanmaya olanak sağlayan koleksiyon reklamları ile hem ürüne hem de kitlenizin yaşam tarzına uygun bütüncül bir hikaye yaratabilirsiniz.

Koleksiyon Reklamları

Hedef kitlenizin ürünleri keşfetmesini, incelemesini ve satın almasını, koleksiyon formatını kullanarak sağlayabilirsiniz. Video, görseller veya her ikisini de kullanmaya olanak sağlayan koleksiyon reklamları ile hem ürüne hem de kitlenizin yaşam tarzına uygun bütüncül bir hikaye yaratabilirsiniz.

Instagram Reklamlarının Avantajları

Instagram Reklamları Web Sitenize Trafik Çeker

Normal, organik Instagram gönderilerinden farklı olarak Instagram reklamları, işletmenizi tanıtan gönderilerin bir parçası olarak tıklanabilir bağlantılar içerebilir. Bu özellik, Instagram’da reklam vermeyi düşünmenizin belirleyici bir nedeni olabilir. Reklamı yapılan bir gönderiye harekete geçirici bir mesajla birlikte bağlantı ekleme yeteneği, işletmenizin web sitesine trafik çekmede son derece yararlı olabilir. Instagram sadece reklam olarak öne çıkan gönderilere bağlantı eklemenize izin verir.

Instagram Reklamları Görünürlüğü Artırır

Birçok işletmenin sosyal medya pazarlamasında yaşadığı en büyük zorluk, milyonlarca gönderi kalabalığının arasından gönderisini öne çıkarabilmektir. İnsanların profilinizi takip etmek ve sizinle etkileşimde bulunmak istemesini sağlayan ilgi çekici Instagram gönderileri oluşturmanız gerekir. Bir takipçi kitlesi oluşturmak ve istediğiniz etkileşimi elde etmek için iyi bir Instagram akışının küratörlüğünü yapmanız, çok fazla yaratıcılık ve adanmışlık gerektirir. Instagram reklamları, kullanıcıların gönderilerinizi görmesini sağlayabilir, hedef kitlenize ulaşmada yardım edebilir.

Instagram Reklamları Marka Bilinirliğini Artırır

Bir Instagram gönderinizi reklam olarak öne çıkardığınızda, gönderi, yersiz veya rahatsız edici olmadan hedef kitlenizin haber akışında görünür. Instagram hikayesi aracını kullanarak reklam veriyorsanız reklamınız, hedef kitlenizin takip ettiği kullanıcı hikayelerinin arasına otomatik olarak yerleştirilir. Göze batmayan bu türdeki reklamlar, işletmeniz için marka bilinirliğini büyük ölçüde artırabilir. Instagram reklamının bütçe, hedef kitle ve süresini belirleyebilir, kitlenizi oluşturduğunuzda yaş aralığı, cinsiyet, konum ve ilgi alanları gibi demografik özelliklerini de seçebilirsiniz. Böylece, reklamlarınızı hedeflediğiniz belirli bir kitleye gösterebilir ve reklamını yaptığınız ürünle ilgilenme olasılığı en yüksek olan kişilere ulaşabilirsiniz.