logo

Bizi Sosyal Medyadan takip edin

Bizleri takip edebileceğiniz aktif sosyal medya hesaplarımız üzerinden tüm faaliyet ve  hizmetlerimizden anında haberdar olabilir, her türlü soru ve görüşünüzü bizlere iletebilirsiniz.

+90 (212) 531 22 23 info@medyakeyf.com
Image11

Yemek Çekimi

Özellikle basılı mecra tasarımında ve sosyal medya yönetiminde kullanılmak üzere çekilir. Yemek stilisti danışmanlığında çektiğimiz yemek fotoğraflarınız markanızı rakiplerinizden ayrıştıracak ve bir adım daha öne çıkaracaktır.

YEMEK FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Yemek fotoğrafçılığında en önemli faktörlerden biri aydınlatmadır. Işık kullanımı, yemek çekimi sonucunu birebir olumlu ya da olumsuz etkiler. Yemek çekimi için en önemli unsur doğru aydınlatmadır ve ayrıntıları doğru yakalamayı sağlar. Yemek fotoğrafçılığı hassasiyet ve sabır ister. Renk yönetimi ve teknik detayların yemek fotoğrafçılığında ön planda tutulması gerekir. Yüksek çözünürlük, doğru ışık ve doğru renk gibi teknik özellikler yemek çekimi yapılan görselde bir araya geldiği zaman, kaliteli fotoğraflar elde edilir.

Doğru aydınlatma, doğru ışık kullanımı ile sağlanır. Yemek çekimi prodüksiyonlarında doğru ışık kullanımı için, stüdyomuz profesyonel ışık sistemi ile profesyonel fotoğraf ekipmanına sahiptir.

Yemek Çekimi Stıll Lıfe ve Stylıng’in önemi… Yemek fotoğrafçılığı en zorlu fotoğrafçılık türlerinden biridir. Resim yapmak gibi, boş bir tuvalle başlar ve inşa edersiniz. Katman katman inşa edip, gerçekliğin ve sanatın mükemmel dengesine ulaşıncaya kadar yemek çekimi fotoğrafını siz oluşturursunuz.

Styling, ingilizce bir kelime olup birbirinden bağımsız farklı parçaların bir araya getirilerek birbirleriyle bir bütünlük sergilemesini ve uyumlu şekilde kullanılmasını amaçlar. Bir arada düzenlenmiş cansız nesnelerin bir koleksiyonu olarak tanımlanır. Fotoğrafta still life ve styling, birbirlerinden bağımsız olarak düşünülemez, kurgulanamaz. Yemek çekimi Stylingi’nde uzman bir profesyonelin, kadraj ve açı olarak adlandıracağımız fotoğrafçılık bilgilerine sahip olması ve fotoğrafçıyı doğru yönlendirmesi gerektiği gibi, fotoğrafçının da yemek çekimi stylingi konusunda görsellere katacağı hikaye bilgisine sahip olması gerekir.

STILL LİFE (NATURMORT) FOTOĞRAF… Still life fotoğraf, still life (natürmort) resminin fotografik karşılığıdır. Still Life fotoğraflar, pek çok konuyu kapsar ve alt kategorileri vardır. Yemek fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı, mimari fotoğrafçılık ve katalog çalışmaları bu kategoriler içinde popülerdirler. Still life fotoğrafçılık için ortak konular; çiçekler, yiyecekler, dekorasyon objeleri, ayakkabılar, çantalar diye sıralanabilir.

Masa üstü fotoğrafçılık, bir masaya yerleştirilebilecek öğeleri yakalamaya odaklanan natürmort fotoğrafçılığından oluşmaktadır. Bu türün en yaygın fotoğraf konularından biri yemek fotoğrafçılığıdır. Bir yemek fotoğrafına bakarken veya bir yemek çekimi gerçekleştirirken, en önemli kriterlerden biri kendinize “Ne anlama geliyor?” diye sormaktır. Rastgele sıralanmış yemek ve gıda malzemeleri topluluğumudur, yoksa fotoğrafçı bunları seçerken belirli bir fikir ve sonuç ilişkisiyle düşünerek mi fotoğrafı oluşturmuştur? Çünkü fotoğrafın anlamı  düzenlemenin hikayesinden geçer. Yemek çekimi fotoğrafını oluştururken, burada bir düşünce süreci, tecrübe ve yetenek ilişkileri devreye girer.

Fotoğrafçının, konuyla ilgili tam bir kontrole sahip olması, ilgi çekici bir açıkadraj ve ışık bilgisiyle yaratıcı düşünmesi gerekir. Kamera açıları, ışık açıları, yansımalar ve gölgelerde bir tutarlılık oluşturmak önemlidir. Fotoğraf ve ışık arasında kopmaz bir bağ vardır. Fotoğrafçılık, nesneyi aydınlatmak ve görüntüyü oluşturmak için ışığa dayanır. Burada, ışık, yansıma ve gölgenin etkileri, her bileşimin ana öğesidir. Doğal veya yapay ışık, fotoğrafın ana odağı haline gelmesi için manipüle edilir ve yakalanır.     Çekimlere başlamadan önce, düşünce sürecini doğru yöneterek, hedeflediğiniz fotoğraf için uygun arka plan seçimleri yapmak önemlidir. Arka plan seçiminin konuyu nasıl  kontrast ettiğini, nötr bir arka plan mı istediğinizi veya konunuzdaki gölgeleri yönetirken doğru tonların neler olduğunu saptamanız gerekir. Nesneler ve fiziksel düzenlemeler, kompozisyonun ayırt edici özelliklerine sahiptir.

Yemek Çekimi ve Stılllıfe

Gerçekten iyi bir yemek çekimi yapmak istiyorsanız, bir dizi faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunlar ana başlıklarıyla şu şekilde sıralanabilir:

1- Kameranın teknik özelliklerine hakim olmak
2- Işığı bilmek, anlamak ve konunuzu nasıl etkileyeceğini öngörmek
3- Plan ve stil aracılığıyla oluşturmak istediğiniz hikaye
4- Yemek sunumu Yemek fotoğrafçılığı en zorlu fotoğrafçılık türlerinden biridir.

Resim yapmak gibi, boş bir tuvalle başlar ve inşa edersiniz. Katman katman inşa edip, gerçekliğin ve sanatın mükemmel dengesine ulaşıncaya kadar fotoğrafı siz oluşturursunuz. Fotoğraftaki her şey bir karardır. Her parça, fotoğrafçı tarafından mükemmel bir şekilde yerleştirilir.

Yemek Çekimi ve Açısı

Yemek fotoğrafçılığında, birkaç kamera açısı vardır, ancak seçtiğiniz bir açı üzerinden, bilinçli olarak bir karar vermeniz gerekir. Bu kararınız, kamerayı yerleştirdiğinizde anlatmaya çalıştığınız hikayeyi etkileyecektir. Fotoğrafı oluşturacak ana yemek ve düzenlemede kullanılacak diğer malzemelerin önceden düşünülmesi gerekir ki  bu gıda malzemelerinin boyutu, şekli, yüksekliği ve benzersiz oluşları önemlidir. Fotoğraf kamerasının, bu nitelikleri en iyi vurgulayacağı açıyla konumlandırılması gereklidir. Bazı yemekler için doğru açı karşısından çekim yapıldığında,  bazıları doğrudan masanın üstünden baktığınızda güzel görünür.

Bir hikayeyi daha kaliteli anlatmak için ana yemeğin etrafındaki boş alanlar, yemekle ilgili malzemeler ve süslemeler ile düzenlenir. Malzemeler, soslar, yağlar ve mutfak eşyaları yemeğin nasıl yapıldığını gösterebilir. Çatal, kaşık, yeşillik, bez peçete, tuzluk gibi malzemeleri ön plana ve arka plana yerleştirmek anlatılmak istenen hikayeyi kesinlikle yükseltecek ve derinlik verecektir. Işık, fotoğrafçının en büyük silahıdır ve ışığı kontrol etmeye yarayacak şekillendiriciler yemek fotoğraflarını üst seviyeye taşımaya yardımcı olur. Yetersiz ışık kullanımı fotoğrafın hikayesini mahveder. Doğal ışık ya da flaş kullanımında difüzör kullanmak gerekir. Bir difüzör ışığın kalitesini büyük ölçüde artıracaktır. Sert, karanlık gölgeler ve parlak noktalar böylece yumuşar. Beyaz ve siyah kart kullanımı önemlidir. Gölge alanlarına ışığı geri döndürmek için beyaz kartlar kullanılır. Önemli ayrıntıları ya da gölgeleri daha belirgin hale getirmek adına siyah kartlar kullanılır. Özellikle doğal ışıkla çalışırken, arka plana ya da sahne alanlarına düşerek yemeğin daha parlak görünmesine neden olacak ışık şekillendirme tekniklerinde, fotoğraftaki en parlak nokta dikkat çekeceğinden, bu durum stylingin hikayesine zarar verebilir.

Bakış Açısı ve Açı Seçimi

Ne kadar yakın çekim açısı istiyorsunuz? Tüm sahneyi mi yoksa sadece belirli bir bölümünü göstermek istiyorsunuz? Bunun kararı, göstermek istediğiniz yiyecek türüne de bağlı olacaktır. Bazı yemekler yakın çekimlerde iyi görünebilir, bazı yemekler daha geniş mesafeden daha iyi çekim sonucu verir.

Bizi Sosyal Medyada takip edin.

Bizleri takip edebileceğiniz aktif sosyal medya hesaplarımız üzerinden tüm faaliyet ve  hizmetlerimizden anında haberdar olabilir, her türlü soru ve görüşünüzü bizlere iletebilirsiniz.

KİMLE

Her biri ile bir hikayeye ortak olduğumuz değerli müşterilerimiz

NE YAPTIK 

Medyakeyf, ilke edindiği özgün ve yenilikçi çalışmalarıyla marka değerinizi arttırır

YOLA BERABER DEVAM EDELİM

Firmanızın kurumsal hedeflerini Sıradışı bir dijital deneyimle buluşturabiliriz.
Bize biraz firmanızı anlatır mısınız?

#yemek #fotoğraf #çekimi