logo

Bizi Sosyal Medyadan takip edin

Bizleri takip edebileceğiniz aktif sosyal medya hesaplarımız üzerinden tüm faaliyet ve  hizmetlerimizden anında haberdar olabilir, her türlü soru ve görüşünüzü bizlere iletebilirsiniz.

+90 (212) 531 22 23 info@medyakeyf.com
Image11

Reels Video

Sosyal medya video izleyicilerinin (Instagram, Facebook, Tik Tok…) %80’den fazlasının bu platformlara telefonlarından göz attığını biliyor muydunuz ? Bu nedenle, dikey video trendi yükseliyor ve şimdi hep birlikte harekete katılma zamanı.

REELS VİDEO

Uzun zamandır farklı platformlarda aktif olarak kullanılan dikey videolar, son bir yıldır reels video başlığı altında popüler sosyal medya platformu instagramda da yayınlanmaya başladı. Başlangıçta maksimum 15 saniyelik videolar desteklenirken son güncellemelerden sonra bu süre 60 saniye’ye çıkarılmıştır. Ülkemizde yaklaşık 70 milyon civarı aktif sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Bu yüksek kullanıcı sayıları iş dünyasının dikkatlerini sosyal mecralara çekmiş ve kaçınılmaz olarak, marka, ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapmak isteyen şirketler için vazgeçilmez bir platform olmuştur.

Neden Reels Video ?

Dışarıdayken, kısa bir gözlem yapalım. Toplu taşıma araçlarında, kafelerde, eğlence mekanlarında ve hatta yürürken bile insanların bir çoğu telefonlardan içerik takip ediyor. Videolarınızı mümkün olduğunca çok kişinin görüntülenmesini istiyorsanız içeriğinizi mobil uyumlu olacak şekilde uyarlamanız gerekir.

Akıllı telefonlardan önce, sadece geniş ekran videolar kullanıyorduk. 16:9 en boy oranına sahip geniş ekran videolar, bilgisayarlarda, televizyonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda en uygun görüntüleme formatıydı. Ancak artık yeni mobil kültürümüzle birlikte bir çok şey değişti. Hepimizin bildiği gibi akıllı telefonlarımızda, 9:16 en boy oranında dikey görüntüleme yapıyoruz. Bu nedenle videolarımızı ekranda mümkün olan en fazla alanı kaplayacak şekilde uyarlamamız gerekiyor.

Dikey video içeriği yatay çekilmiş bir videoya kıyasla ekranda %78 daha fazla alan kaplar ve bu durum izleme keyfi açısından çok büyük bir fark oluşturur.

Etkili bir dikey video yapmak, birinin dikkatini çekmekle onu kaybetmek arasındaki büyük farkı ortaya çıkarabilir.

Adnews araştırma sonuçlarına göre mobil kullanıcıların %70’i telefonlarında yatay videolar izlerken telefonlarını çevirmek için zaman ayırmıyor. Açıkça görülüyor ki mobil cihazlarda izlensin diye videolar üretiyorsanız dikey videolar kullanmadan izleyicinin dikkatini çekmek artık çok zor.

Facebook, Instagram veya Tik Tok’ta geniş ekran bir video yayınladığınızda, üst ve alt taraflarda büyük siyah kenarlıklar olacaktır. Bu sınırlar, esasen izleyicinin ekranını dolduran ve hiçbir değer katmayan ölü alanlardır.

Araştırma bloğu buffer, dikey video içeriğinin geniş videolara göre ne kadar daha iyi performans gösterdiğini görmek için Facebook ve Instagram’da bir dizi test yaptı. Instagram ve Facebook’taki dikey video çok daha iyi sonuç verdi. Testlerine göre, dikey video içeriği %6 daha fazla 3 saniyelik görüntüleme aldı ve %187 daha fazla kişi videonun en az yarısını izledi.

Son olarak, dikey video ile ilgili yanlış bilinen bir çok önemli detay vardır. Videoyu yatay çekip isteğe göre dikeye çevirebilirim diye düşünebilirsiniz. Evet bunu yapabilirsiniz ancak %300 çözünürlük kaybı ve kadrajı bozulmuş görüntülerle başbaşa kalacağınız gerçeğini kabul etmelisiniz.

Haydi Başlayalım

Reels Tanıtım Filmi, Reels Reklam Filmi

Medya keyf ekibi olarak, dikey video üretimi konusunda çok iddialıyız. Tüm video ekipmanlarımızı dikey video çekimi için uyumlu hale getirdik. Bir çok dikey video projesini başarıyla tamamladık. Marka, ürün ve hizmetlerinizin en etkili dikey video projeleri için sizlerle çalışmaktan büyük keyif alacağız.

Bizi Sosyal Medyada takip edin.

Bizleri takip edebileceğiniz aktif sosyal medya hesaplarımız üzerinden tüm faaliyet ve  hizmetlerimizden anında haberdar olabilir, her türlü soru ve görüşünüzü bizlere iletebilirsiniz.

KİMLE

Her biri ile bir hikayeye ortak olduğumuz değerli müşterilerimiz

NE YAPTIK 

Medyakeyf, ilke edindiği özgün ve yenilikçi çalışmalarıyla marka değerinizi arttırır

YOLA BERABER DEVAM EDELİM

Firmanızın kurumsal hedeflerini Sıradışı bir dijital deneyimle buluşturabiliriz.
Bize biraz firmanızı anlatır mısınız?

#tanıtımfilmi #prodüksiyon #reklamfilmi